دانلود مقاله اختلالات گفتاری کودکان و مقابله با آن

چکیده

زبان اولین و ساده ترین و بدیهی ترین وسیله تفاهم و تفهیم و مهم ترین عامل تشکیل دهنده فرهنگ و بهترین وسیله نقل و انتقال آن ازنسلی به نسل دیگر و جامعه ای به جامعه دیگر است . بی شک زبان یکی از ابزارهای مهم برقراری ارتباط با خود و دیگران است و به این دلیل که چون یکی از نقش های اصلی زبان بیان ما فی الضمیر است  و شرط در زندگی جمعی انسان ها ارتباط است هرگاه این کانال ارتباطی بین انسان ها یعنی زبان دچار نقص شود بر تمام شخصیت فرد تاثیر می گذارد و زندگی او را با مشکل مواجه میسازد . بنابراین اگر در این حوزه آسیبی وجود داشته باشد حتما ارتباط فردی دچار اختلال می شود.

 بروز اختلالات گفتاری ولکنت زبان از دیر باز همیشه گربیان انسانها بوده است. انسانی که نمی تواند در بیان به درستی تلفظ نموده وبیان کند. دچار مشکلات عدیده ای می باشد که اگر این اختلال را بتوان در کودکی تشخیص داده و درمان نمود در تمامی مراحل زندگی دیگر دچارمشکلات فوق نخواهد بود و در امر یاگیری مسائل آموزشی نیز موفق ترخواهد شد.

توجه به مراحل طبیعی رشد مهارتهای زبانی و کلام کودکان بخصوص در سالهای اول زندگیشان دارای اهمیت بسیار زیادی است .  با توجه به اهمیت وافر زبان در برقراری ارتباط و تبادل افکار وتوجه به این که مدرسه بیشتر از هرجایی محل دوستی های کودکان می باشد و این امر تنها در گفتمان دانش آموزان رخ می دهد لذا لازم است که دست اندرکاران تعلیم وتربیت برای رشد زبان آموزی کودکان تلاشهای زیادی بنمایند.

دوره ابتدایی یکی از مهمترین دوره های تحصیلی است که در تکوین شخصیت افراد نقش بسزایی دارد و به خاطر همین اهمیت و نقش مهم آن است که آموزش آن برای کودکان رایگان و اجباری می باشد .

loknat2

در این دوره دانش آموزان برای ورود به دوره های بالاتر تحصیلی و افرادی مسئول و متعهد نسبت به جامعه تربیت می شوند . باید دانش آموزان در این دوره دانش و مهارتهای لازم را برای زندگی آینده را فرا گیرند و به افرادی مفید برای اجتماع تبدیل گردند . لذا باید معلمین با مشکلات گفتاری دانش آموزان آشنا بوده و راه درمان آن را بدانند تا در صورت برخوردن به چنین مشکلاتی قادر به حل آن باشند تا مبادا باعث سرخوردگی و یا فرار دانش آموزان گردند و در عین حال به والدین در زمینه رفع این مشکلات کمک نمایند.

در این تحقیق پس از بررسی تعاریف و مفاهیم و ابعاد مساله اختلالات گفتاری کودکان با تاکید بر اختلالات دانش آموزان ابتدایی و علل وقع این مساله و علائم آن ، پیشینه پژوهشی آن در ایران و جهان بررسی شده و در پایان توصیه هایی جهت برخورد مناسب معلمان و والدین با این مساله ارائه شده است.

فهرست

مقدمه و بیان مساله

تعاریف و مفاهیم

زبان

زبان آموزی

لکنت زبان

تاخیر در گفتار

مکث در گفتار

انواع مکثهای گفتاری

کلیاتی درباره زبان

رشد زبان و گفتار کودک

عوامل موثر در رشد طبیعی گفتار

تولید گفتار

علت ایجاد مشکلات گویایی برای دانش آموزان

زیر و بمی

طرح ریزی و تولید گفتار

مراحل اختلالات گفتاری

برآورد مربوط به اختلال صوت

علل بوجود آورنده اختلال صوت

علل به وجود آورنده اختلال تولید گفتار

اختلال مربوط به روانی گفتار

اختلال روان بریدگی

بریده گویی و لکنت

لکنت و انواع آن

گیرهای طبیعی در مقابل لکنت

انواع مکثهای زمانی

لغزش زبانی

زبان پریشی

عوامل موثر بر اختلالات گفتاری

علائم و رفتارها در کودک مبتلا به اختلالات گفتاری

پیشینه تحقیقات داخلی اختلالات گفتاری

پیشینه تحقیقات خارجی اختلالات گفتاری

رهنمودهای کاربردی برای معلمین برای رفع اختلالات گفتاری دانش آموزان

توصیه هایی به والدین برای رفع اختلالات گفتاری کودکان

منابع

دانلود مقاله اختلالات گفتاری کودکان و مقابله با آن
قیمت : 5000 تومان
حجم فایل : مگابایت
DocFile
۶ تیر ۱۳۹۲
37 بازدید