دانلود پایان نامه بررسی منطقه ۵ اصفهان (سنگتراشها)

عنوان:

“بررسی منطقه ۵ اصفهان (سنگتراشها)،”سنگتراشها)”,”حوزه ی فراگیر”,”حوزه ی مداخله”

پیشگفتار :

انسانها در شهرها برای خود فضایی جهت زندگی می سازند، و همزمان با آن مجموعه ای هزار چهره به وجود می آورند، از طرفی دیگر همین چهره ی شهر تاثیر خود را بر شخصیت اجتماعی ما شهروندان می گذارد.

یک انسان از بدو تولد تا بزرگسالی نیازهای خاصی دارد که باید توسط شهر و عوامل آن پاسخ داده شود. رشد سریع جمعیت یک واقعیت را نتوانسته است تغییر دهد و آن اینکه نیازهای اولیه انسان ها در هر دوره و سنی تغییر نکرده است.

شهروند در تعامل اجتماعی و چانه زنی در کوچه و بازار توانسته بود قدرت اندیشیدن و مذاکره را برای حفظ حقوق خود و دیگران بیاموزد.

بنابراین نیاز مبرمی به فضاهای تعامل اجتماعی دارد.

از آنجا که در دوران کودکی و نوجوانی، با انواع و اقسام محدودیت ها، ممنوعیت ها روبه رو بوده ایم، فضاهای غیر قابل تحمل بر شخصیت ما و فرزندانمان تاثیر سو ء می گذارند و تعجب می کنیم که چرا با شهروندانی خنثی و بی تفاوت نسبت به سرنوشت شهر و جامعه روبه رو هستیم.

جامعه ای که برای کودکان خود فضاهای بازی کافی، برای نوجوانان خود پاتوق ها، فضاهای تعاملات اجتماعی، فضاهای ورزشی و … در محله ایجاد نکند، نباید توقع داشته باشد که در آینده از شهروندانی متعهد و دلسوز و فعال در سرنوشت شهر و جامعه برخوردار گردد.

برای جلوگیری از چنین مشکلاتی اولین قدم شناخت نیازهای فرد و جامعه در شهر است. بعد از این مرحله می توان توقعاتی را که انتظار می رود و شهر و فضاهای آن در پاسخگویی به این نیازها داشته باشد شناسایی کرد و در صدد این برآمد که این فضا پاسخگوی نیازهای شهروندان باشند.

مقدمه :

تهیه این پروژه توسط دانشجویان رشته مهندسی شهرسازی ترم چهارم دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در نیم سال دوم تحصیلی ۹۰-۱۳۸۹ آغاز شد و پس از انجام مراحل گوناگون و بررسی های طولانی و دقیق توسط یکی از گروه های دانشجویی و به یاری استاد مربوطه مهندس مژده جمشیدی در تاریخ ۲۳/۴/۱۳۹۰ به پایان رسید.

با توجه به گسترده بودن شهر اصفهان، مقرر گردید تهیه این پروژه ها طبق تقسیمات شهری و محله ای و با توجه به ویژگی های محله های انتخابی که شامل موارد زیر است صورت گیرد :

مداخله باید دارای ارزش تاریخی و عناصر و کالبد با هویت ایرانی باشد. این محلات باید از نظر بصری و ادراکی غنی باشد و دانشجویان به راحتی به اطلاعات آن دسترسی داشته باشند.

با توجه به این موارد، حوزه ی مورد بررسی در این پروژه محله ی سنگتراش ها است که درمنطقه ۵ اصفهان واقع شده  است.

در زیر محدوده ی مورد بررسی را نمایش داده ایم.

در گزارش حاضر، ابتدا خلاصه ای از بررسی های آماری  و ویژگی های منطقه در وضع موجود ارائه می شود، پس از آن سابقه تاریخی محله و گفت و گو با شهروندان و ساکنان و مسئولین را مورد بررسی قرار می دهیم و سپس به تحلیل استخوان بندی و جایگاه و فرم و عناصر اصلی و موثر بر این محله می پردازیم.

فصل اول:مطالعات پایه

در این قسمت ما با حوزه ی فراگیر و نقش آن در حوزه ی مداخله , نظرات ساکنین و افراد و ارگان های زیربط و تدوین اهداف اولیه و چشم انداز مفدماتی آشنا میشویم.

فهرست مطالب

پیشگفتار  ………………………………………………………………………………………………………………..  ۱

قدردانی…………………………………………………………………………………………………………………….  ۲

مقدمه ………………………………………………………………………………………………………………………. ۳

فصل اول – مطالعات پایه ………………………………………………………………………………..  ۱۵-۴

فصل دوم – آشنایی با حوضه بلافصل و نقش آن در حوزه ی مداخله  ………۱۶-۱۲۶

فصل سوم – جغرافیای تاریخی ……………………………………………………………….. ۱۵۱-۱۲۷

فصل چهارم –  تجزیه و تحلیل وضع موجود کاربری ها ………………………….. ۱۶۳-۱۵۲

فصل پنجم – شناخت وضع موجود (محیط کالبدی)………………………………. ۲۰۷-۱۶۴

فصل ششم – شناخت وضع موجود (محیط اجتماعی)……………………………. ۲۱۸-۲۰۸

فصل هفتم – شناخت وضع موجود (محیط ب

دانلود پایان نامه بررسی منطقه ۵ اصفهان (سنگتراشها)
قیمت : 0 تومان
حجم فایل : مگابایت
DocFile
۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
151 بازدید